LASEROWE LECZENIE ŻYLAKÓW

Na czym polega?

Żylaki to coraz częściej pojawiający się problem zdrowotny nie tylko u mieszkańców miasta Łódź, ale w społeczeństwie całego kraju. Laserowe usuwanie żylaków to wysoce skuteczna metoda leczenia. Charakteryzuje się mniejszą liczbą powikłań w porównaniu z metodą klasyczną, szybszym zmniejszeniem dolegliwości, wysokim stopniem zadowolenia pacjenta oraz mniejszą częstotliwością nawrotów zmian. Zabieg nie ogranicza aktywności życiowej pacjenta.

Przed zabiegiem

Laserowe leczenie żylaków zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie pacjenci cierpiący na inne dolegliwości, kardiologiczne lub internistyczne, powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym w jednej przychodni na terenie miasta Łódź lub w miastach sąsiednich, wykonać podstawowe badania laboratoryjne: morfologię krwi, elektrolity, koagulogram (parametry krzepnięcia krwi) oraz oznaczenie grupy krwi.

Przebieg zabiegu

Przed dokonaniem laserowego zabiegu usunięcia żylaków, lekarz operujący osobiście wykonuje dopplerowskie usg żył kończyn dolnych. Następnie pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe, wykonywane nakłucie, przez które do światła żyły, wprowadzane jest włókno lasera. Następnie uruchamiany jest laser, wycofywane jego włókno i zamykanie światła niewydolnej żyły. Na miejsce nakłucia nakładany jest jałowy opatrunek, pończocha uciskowa w II klasie ucisku. Po wykonanym zabiegu pacjent jest wypisywany do domu.

Po zabiegu

Pacjent powinien pozostawać pod opieką osób trzecich oraz utrzymywać stały kontakt z lekarzem prowadzącym. Konieczna jest profilaktyka przeciwzakrzepowa w postaci podskórnych iniekcji heparyny drobnocząsteczkowej przez około 10 dni, noszenie pończoch uciskowych przez miesiąc po zabiegu. Kontrolne badania przy użyciu dopplerowskiego usg wykonywane są po 1 lub dwóch dniach po zabiegu następnie po 7 i 30 dniach oraz po 3 i 6 miesiącach

Możliwe powikłania

Powikłania występują z mniejszą częstotliwością niż po tradycyjnym zabiegu i należą do nich:

  • bóle
  • krwawe podbiegnięcia
  • miejscowy obrzęk i stwardnienie tkanek
  • uszkodzenia nerwów
mnie

Jestem chirurgiem naczyniowym i specjalizuję się w kompleksowej diagnostyce oraz leczeniu chorób układu krążenia. Wspieram również profilaktykę chorób naczyń krwionośnych oraz działania zapobiegawcze dalszym postępom już występujących schorzeń.

© 2019 Rafał Ziólkowski | wszystkie prawa zastrzeżone